- Single Row Angular Contact Bearing, 6.5" ID x 8" OD x 0.75" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Steel housings must be used for operating pressures above 3,000 psi
| Preload Level | None |
| Contact Angle | 30° |
| Cage Material | Standard |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 3/4 in |
| Enclosure | Open |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| icNumber | 7696364 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| No. in Set | Single Bearing |
| Width | 3/4 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | Standard Capacity |
| Inner Ring Width | 3/4 in |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Material | None |
| I.D. | 6 1/2 in |
| O.D. | 8 in |
| Bearing Type | Angular Contact |
| O.D. Type | Straight |
| Precision | Standard |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Cage Type | Metal |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Type | Unsealed |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 2.9 LB |
| EAN or UPC | 662729185231 |

