- Single Row Angular Contact Bearing, 7" ID x 8.5" OD x 0.75" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Do not use where contact maybe made with electrical circuits.
| O.D. | 8.5 in |
| Seal Material | None |
| Cage Type | Metal |
| Bearing Type | Angular Contact |
| icNumber | 7703133 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 30° |
| Preload Level | None |
| Ball Dia. | 3/8 in |
| Ball Material | Steel |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| I.D. | 7 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Fillet Radius | 0.08 in |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Enclosure | Open |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Straight |
| No. in Set | Single Bearing |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision | Standard |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Outer Ring Width | 3/4 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| Inner Ring Width | 3/4 in |
| Cage Material | Standard |
| Weight | 3.2 LB |
| EAN or UPC | 662729245119 |

