- Single Row Angular Contact Bearing, 7.5" ID x 9" OD x 0.75" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Type X bearings are designed to be used singularly. Use of two Type X bearings on a common shaft could result in objectionable friction torque.
| Bearing Type | Angular Contact |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| O.D. | 9 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Rows of Balls | Single |
| Dynamic Load Rating | 9870 lbf |
| Precision | Standard |
| Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Enclosure | Open |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Type | Metal |
| Contact Angle | 30° |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 3/4 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inner Ring Width | 3/4 in |
| icNumber | 7697456 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Static Load Rating [Max] | 23280 lbf |
| I.D. | 7 1/2 in |
| Preload Level | None |
| O.D. Type | Straight |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Material | Standard |
| Weight | 3.4 LB |
| EAN or UPC | 662729278704 |

