- Single Row Angular Contact Bearing, 9" ID x 10.5" OD x 0.75" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Type X bearings are designed to be used singularly. Use of two Type X bearings on a common shaft could result in objectionable friction torque.
| Static Load Rating [Max] | 27510 lbf |
| icNumber | 7696706 |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Rows of Balls | Single |
| No. in Set | Single Bearing |
| Dynamic Load Rating | 11030 lbf |
| I.D. | 9 in |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Contact Angle | 30° |
| O.D. | 10.5 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Inner Ring Width | 3/4 in |
| Outer Ring Width | 3/4 in |
| Cage Type | Metal |
| Seal Type | Unsealed |
| Seal Material | None |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Standard |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 3.9 LB |
| EAN or UPC | 662729273440 |

