- Single Row Angular Contact Bearing, 10" ID x 11.5" OD x 0.75" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Mixing grid coupling components from different manufacturers may cause premature failure and possible personal injury or property damage from flying debris
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | Standard Capacity |
| Seal Material | None |
| Cage Type | Metal |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Preload Level | None |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Type | Unsealed |
| Static Load Rating [Max] | 30330 lbf |
| I.D. | 10 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bore Type | Round Bore |
| Contact Angle | 30° |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. Type | Straight |
| Outer Ring Width | 3/4 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Inner Ring Width | 3/4 in |
| O.D. | 11.5 in |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| icNumber | 7696707 |
| Enclosure | Open |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Cage Material | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Dynamic Load Rating | 11770 lbf |
| Weight | 4.3 LB |
| EAN or UPC | 662729272863 |

