- Single Row Angular Contact Bearing, 12" ID x 13.5" OD x 0.75" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Mixing grid coupling components from different manufacturers may cause premature failure and possible personal injury or property damage from flying debris
| Enclosure | Open |
| Preload Level | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Capacity | Standard Capacity |
| Precision | Standard |
| O.D. Type | Straight |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 12 in |
| O.D. | 13.5 in |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Standard |
| Cage Type | Metal |
| Outer Ring Width | 3/4 in |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Seal Type | Unsealed |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| icNumber | 7696363 |
| Contact Angle | 30° |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 13190 lbf |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Static Load Rating [Max] | 35970 lbf |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inner Ring Width | 3/4 in |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Material | None |
| Weight | 5.2 LB |
| EAN or UPC | 662729282800 |

