- Single Row Angular Contact Bearing, 14" ID x 15.5" OD x 0.75" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Aluminum housings can be used for pressures up to 3,000 psi
- Steel housings must be used for operating pressures above 3,000 psi
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 14530 lbf |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Type | Metal |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Cage Material | Standard |
| Seal Material | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Static Load Rating [Max] | 41620 lbf |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Rows of Balls | Single |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 3/4 in |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 14 in |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Contact Angle | 30° |
| O.D. | 15.5 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Lubricant | Oil Preservative |
| icNumber | 7697450 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Preload Level | None |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Precision | Standard |
| Inner Ring Width | 3/4 in |
| Weight | 6.0 LB |
| EAN or UPC | 662729278605 |

