- Single Row Angular Contact Bearing, 5" ID x 7" OD x 1" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Not recommended for use in air brake systems where temperatures exceed 200 °F or where battery acid can drip on tubing.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| I.D. | 5 in |
| Seal Type | Unsealed |
| Inner Ring Width | 1 in |
| icNumber | 7699189 |
| O.D. Type | Straight |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Type | Metal |
| Width | 1 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Cage Material | Standard |
| Outer Ring Width | 1 in |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Seal Material | None |
| Capacity | Standard Capacity |
| O.D. | 7 in |
| Contact Angle | 30° |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Preload Level | None |
| No. in Set | Single Bearing |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 4.3 LB |
| EAN or UPC | 662729185842 |

