- Single Row Angular Contact Bearing, 8" ID x 10" OD x 1" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Steel housings must be used for operating pressures above 3,000 psi
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Lubricant | Oil Preservative |
| I.D. | 8 in |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bore Type | Round Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Material | Standard |
| Seal Material | None |
| Cage Type | Metal |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 10 in |
| Contact Angle | 30° |
| O.D. Type | Straight |
| Dynamic Load Rating | 16650 lbf |
| Preload Level | None |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | Standard Capacity |
| Inner Ring Width | 1 in |
| Enclosure | Open |
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| icNumber | 7696064 |
| Outer Ring Width | 1 in |
| Static Load Rating [Max] | 36940 lbf |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 6.5 LB |
| EAN or UPC | 662729124148 |

