- 20 mm ID x 42 mm OD x 12 mm Wide
- Double Sealed
- With Snap Ring
- Single Row Radial Steel Bearing
features
- Single-row radial conrad-type bearings
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Preload Level | None |
| Precision | Standard |
| Locating | Snap Ring Fitted |
| I.D. | 20 mm |
| Static Load Rating [Max] | 1120 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Outer Ring Width | 12 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Type | Radial |
| Series | 60 |
| Rows of Balls | Single |
| Origin | Single Row Radial |
| Limiting Speed - Grease | 17000 rpm |
| Dynamic Load Rating | 2100 lbf |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Cage Material | Steel |
| Temperature Range [Min] | -22 °F |
| Seal Material | Rubber |
| Enclosure | Double Sealed |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| O.D. | 42 mm |
| Ball Material | Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Fillet Radius | 0.64 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Inner Ring Width | 12 mm |
| Material | Steel |
| Seal Type | Contact Seals |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Limiting Speed - Oil | 20000 rpm |
| icNumber | 7697162 |
| Cage Type | Metal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Sealed | 11000 rpm |
| Width | 12.000 mm |
| Weight | 0.168 LB |
| EAN or UPC | 97741000390 |

