- Deep Groove Bearing Type
- 55 mm Inside Diameter
- 90 mm Outside Diameter
- 18 mm Width
| Bore Type | Round Bore |
| Dynamic Load Rating | 6650 lbf |
| Material | Hybrid |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Inch/Metric | Metric |
| Enclosure | Double Shielded |
| Precision Level | ABEC 1 (ISO Class Normal) |
| Seal Material | Tinplate |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Inner Ring Width | 0.71 in, 18 mm |
| Lubricant | Grease |
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| Width | 0.71 in, 18 mm |
| O.D. | 90 mm |
| Fillet Radius | 1 mm |
| Seal Type | Non-Contacting Seal |
| Static Load Rating [Max] | 4770 lbf |
| Limiting Speed - Oil | 10800 rpm |
| I.D. | 55 mm |
| Outer Ring Width | 0.71 in, 18 mm |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Series | 60 |
| Weight | 0.884 LB |
| EAN or UPC | 97741131575 |

