- Deep Groove Bearing Type
- 100 mm Inside Diameter
- 150 mm Outside Diameter
- 24 mm Width
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Grease | 5160 rpm |
| Material | Hybrid |
| Static Load Rating [Max] | 12140 lbf |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Fillet Radius | 1.5 mm |
| Inner Ring Width | 0.94 in, 24 mm |
| Series | 60 |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Lubricant | Grease |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Enclosure | Double Shielded |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Type | Non-Contacting Seal |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Seal Material | Tinplate |
| Precision Level | ABEC 1 (ISO Class Normal) |
| Width | 0.94 in, 24 mm |
| Outer Ring Width | 0.94 in, 24 mm |
| Dynamic Load Rating | 14320 lbf |
| I.D. | 100 mm |
| O.D. | 150 mm |
| Weight | 2.71 LB |
| EAN or UPC | 97741130868 |

