- 130 mm ID x 205 mm OD x 34 mm Wide
- Single Shield
- No Snap Ring
- Single Row Radial Steel Bearing
features
- Single-row radial filling-notch bearings have bores ranging from 50 mm to 160 mm
- Maximum radial load-carrying capacity
| Limiting Speed - Grease | 2300 rpm |
| Cage Type | Metal |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Series | 60 |
| O.D. | 8.07 in, 205 mm |
| Limiting Speed - Oil | 2800 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Enclosure | Shield On One Side |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Bore Type | Cylindrical |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Material | Bearing Steel |
| Fillet Radius | 2 mm |
| I.D. | 5.12 in, 130 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Seal Material | Tinplate |
| Width | 1.34 in, 34 mm |
| Preload Level | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Type | Non-Contacting Seal |
| Outer Ring Width | 1.34 in, 34 mm |
| icNumber | 7702493 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inner Ring Width | 1.34 in, 34 mm |
| Dynamic Load Rating | 31000 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 37300 lbf |
| Inch/Metric | Metric |
| Ball Material | Steel |
| Weight | 8.677 LB |
| EAN or UPC | 97741002035 |

