- 75 mm ID x 160 mm OD x 37 mm Wide
- Open
- No Snap Ring
- Double Row Self-Aligning Steel Bearing
applications
- Used in applications employing commercial ground shafting
features
- Available with both a cylindrical bore and tapered bore with a 1:12 taper
- Special bore tolerance allows easy mounting and dismounting
- Bearings are located axially by pins or shouldered screws which engage in a slot at one side of the inner ring
| Inner Ring Width | 37 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Capacity | Standard Capacity |
| Dynamic Load Rating | 17800 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Fillet Radius | 2 mm |
| Limiting Speed - Oil | 4500 rpm |
| O.D. | 160 mm |
| Precision | Standard |
| Material | Steel |
| Contact Angle | N/A |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Type | Metal |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Material | None |
| O.D. Type | Straight |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Type | Self-Aligning |
| Outer Ring Width | 37 mm |
| Preload Level | None |
| Cage Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Rows of Balls | Double |
| No. in Set | Single Bearing |
| I.D. | 75 mm |
| Static Load Rating [Max] | 6740 lbf |
| Seal Type | Unsealed |
| icNumber | 7696156 |
| Width | 37.000 mm |
| Weight | 7.85 LB |
| EAN or UPC | 97741037600 |

