- 17 mm ID x 30 mm OD x 7 mm Wide
- Double Shielded
- No Snap Ring
- Single Row Radial Steel Bearing
applications
- Designed for applications where a lack of space or limitations on weight require a bearing with a thinner section
features
- ERROR:#VALUE!
| Seal Type | Non-Contacting Seal |
| Series | 619 |
| Outer Ring Width | 0.28 in, 7 mm |
| Temperature Range [Min] | -22 °F |
| Preload Level | None |
| Limiting Speed - Oil | 28000 rpm |
| I.D. | 0.67 in, 17 mm |
| Inner Ring Width | 0.28 in, 7 mm |
| O.D. | 1.18 in, 30 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| No. in Set | Single Bearing |
| Width | 0.28 in, 7 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Ball Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Origin | Single Row Radial |
| Dynamic Load Rating | 980 lbf |
| Enclosure | Shield On Both Sides |
| Bore Type | Cylindrical |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Fillet Radius | 0.3 mm |
| Limiting Speed - Grease | 22000 rpm |
| icNumber | 7696236 |
| Contact Angle | 0° |
| Material | Bearing Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Cage Type | Metal |
| Lubricant | Grease |
| Rows of Balls | Single |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Material | Tinplate |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Static Load Rating [Max] | 522 lbf |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Limiting Speed - Sealed | 14000 rpm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 0.052 LB |
| EAN or UPC | 97741002257 |

