- 180 mm ID x 250 mm OD x 33 mm Wide
- Open
- No Snap Ring
- Single Row Radial Steel Bearing
applications
- Designed for applications where a lack of space or limitations on weight require a bearing with a thinner section
features
- Can carry significant radial loads
- Can carry substantial thrust loads in either direction, even at very high speeds
- Supplied with a pressed steel cage
- Single-row radial conrad-type bearings that can accommodate light radial loads, two-directional thrust loads, or a combination of both 104015556
- 0
- Available with both a cylindrical bore and tapered bore with a 1:12 taper"
| Ball Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 26800 lbf |
| Preload Level | None |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Radial |
| I.D. | 180 mm |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 0° |
| Static Load Rating [Max] | 29700 lbf |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 2200 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Sealed | 1500 rpm |
| Cage Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Width | 33.000 mm |
| O.D. | 250 mm |
| Inner Ring Width | 33 mm |
| icNumber | 7697598 |
| Fillet Radius | 2 mm |
| Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Type | Unsealed |
| Seal Material | None |
| Limiting Speed - Oil | 2800 rpm |
| O.D. Type | Straight |
| Precision | Standard |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Type | Metal |
| Weight | 9.9 LB |

