- Deep Groove Bearing Type
- 35 mm Inside Diameter
- 72 mm Outside Diameter
- 17 mm Width
| Inner Ring Width | 0.67 in, 17 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Outer Ring Width | 0.67 in, 17 mm |
| I.D. | 35 mm |
| RPM [Max] | 11000 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 3440 lbf |
| Cage Material | Steel |
| Enclosure | Double Shielded |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Seal Material | Tinplate |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Type | Non-Contacting Seal |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | ABEC 1 (ISO Class Normal) |
| Lubricant | Grease |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Width | 0.67 in, 17 mm |
| Dynamic Load Rating | 5730 lbf |
| Series | 62 |
| O.D. | 72 mm |
| Material | Hybrid |
| Radial Internal Clearance | C0 |
| Weight | 0.69 LB |
| EAN or UPC | 97741094726 |

