- 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide
- Double Shielded
- With Snap Ring
- Single Row Radial Steel Bearing
applications
- Used in applications with heavy radial loads or a combination of radial and thrust loads where the radial load is predominant
features
- Maximum radial load-carrying capacity
- Type and material available is a two-piece, pressed steel, ball riding, stayrod cage
- Single-row maximum capacity filling-notch bearings
caution
- Not to be used where only thrust loads are present
| O.D. | 85 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Type | Radial |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 45 mm |
| Seal Material | Metal |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Width | 19.000 mm |
| Cage Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 8840 lbf |
| Preload Level | None |
| Material | Steel |
| Locating | Snap Ring Fitted |
| Static Load Rating [Max] | 7310 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Series | 62 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Type | Metal |
| icNumber | 7701622 |
| Enclosure | Double Shielded |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 0° |
| Limiting Speed - Oil | 7500 rpm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inner Ring Width | 19 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Precision | Standard |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Fillet Radius | 1 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 6200 rpm |
| Weight | 1.008 LB |
| EAN or UPC | 97741004268 |

