- Deep Groove Bearing Type
- 45 mm Inside Diameter
- 85 mm Outside Diameter
- 19 mm Width
| Width | 0.75 in, 19 mm |
| Series | 62 |
| Rows of Balls | Single |
| I.D. | 45 mm |
| Enclosure | Double Shielded |
| Outer Ring Width | 0.75 in, 19 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Seal Type | Non-Contacting Seal |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Material | Tinplate |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Material | Hybrid |
| Lubricant | Grease |
| Precision Level | ABEC 1 (ISO Class Normal) |
| Dynamic Load Rating | 7890 lbf |
| Fillet Radius | 1 mm |
| O.D. | 85 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Inner Ring Width | 0.75 in, 19 mm |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Limiting Speed - Oil | 10800 rpm |
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 4860 lbf |
| Weight | 0.961 LB |
| EAN or UPC | 97741100656 |

