- Deep Groove Bearing Type
- 55 mm Inside Diameter
- 100 mm Outside Diameter
- 21 mm Width
| Radial Internal Clearance | C0 |
| Material | Hybrid |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating [Max] | 6520 lbf |
| Bearing Type | Deep Groove |
| RPM [Max] | 7500 rpm |
| O.D. | 100 mm |
| I.D. | 55 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision Level | ABEC 1 (ISO Class Normal) |
| Fillet Radius | 1.5 mm |
| Dynamic Load Rating | 9800 lbf |
| Inch/Metric | Metric |
| Enclosure | Double Shielded |
| Cage Material | Steel |
| Weight | 1.349 LB |
| EAN or UPC | 97741100953 |

