- Deep Groove Bearing
- 2.17 in Inner Diameter
- 3.94 in Outer Diameter
- 0.83 in Width
- Bearing Steel Material
description
- Adapter type bearings, when used with adapter sleeves are designed for mounting on inch size shafting without machining the shaft. The tapered sleeve is drawn into the tapered bore of the bearing as the nut is tigntened. Soft steel sleeve adapts to the shaft and grips it tightly. Tapered bore of bearing is 1" to 1' (Included angle 4" 46' 19"). Adapter sleeve designation includes nut and lockwasher.
| Series | 62 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Bearing Steel |
| I.D. | 2.17 in, 55 mm |
| Fillet Radius | 1.5 mm |
| O.D. | 3.94 in, 100 mm |
| Width | 0.83 in, 21 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Pre Lubricant | None |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Temperature Range [Max] | 450 °F |
| Enclosure | Open |
| Material | Bearing Steel |
| Inner Ring Width | 0.83 in, 21 mm |
| Ball Material | Steel |
| Origin | Single Row Radial |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Dynamic Load Rating | 9800 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| Capacity | Standard Capacity |
| Contact Angle | 0° |
| Preload Level | None |
| Outer Ring Width | 0.83 in, 21 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 7500 rpm |
| Inch/Metric | Metric |
| Bore Type | Tapered 1:12 |
| Seal Type | Unsealed |
| Static Load Rating [Max] | 6520 lbf |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Metal |
| Limiting Speed - Grease | 6300 rpm |
| Seal Material | None |
| icNumber | 7703600 |
| Weight | 1.4 LB |
| EAN or UPC | 97741004862 |

