- Deep Groove Bearing Type
- 60 mm Inside Diameter
- 110 mm Outside Diameter
- 22 mm Width
| Series | 62 |
| Dynamic Load Rating | 10700 lbf |
| Inner Ring Width | 0.87 in, 22 mm |
| Radial Internal Clearance | C0 |
| Bearing Type | Deep Groove |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Seal Material | Tinplate |
| Fillet Radius | 1.5 mm |
| I.D. | 60 mm |
| Static Load Rating [Max] | 7310 lbf |
| Precision Level | ABEC 1 (ISO Class Normal) |
| Outer Ring Width | 0.87 in, 22 mm |
| Cage Material | Steel |
| Seal Type | Non-Contacting Seal |
| Material | Hybrid |
| RPM [Max] | 7000 rpm |
| O.D. | 110 mm |
| Enclosure | Double Shielded |
| Rows of Balls | Single |
| Width | 0.87 in, 22 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Lubricant | Grease |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 1.845 LB |
| EAN or UPC | 97741128353 |

