- 70 mm ID x 125 mm OD x 24 mm Wide
- Single Shield
- No Snap Ring
- Single Row Radial Steel Bearing
applications
- Used in applications with heavy radial loads or a combination of radial and thrust loads where the radial load is predominant
features
- Maximum radial load-carrying capacity
- Ability to carry heavy combined radial and thrust loads
- Designated as the notched type because it has a filling notch on one side of the inner and outer rings
- Normally furnished with ABMA CO radial clearance
- Type and material available is a two-piece, pressed steel, ball riding, stayrod cage
- Single-row maximum capacity filling-notch bearings
caution
- Ideal for use with filters and lubricators
- Suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact blow or temperatures outside of the rated range
- Some chemicals can cause damage
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Steel |
| I.D. | 70 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Material | Metal |
| Width | 24.000 mm |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Fillet Radius | 1.5 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Preload Level | None |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inner Ring Width | 24 mm |
| Dynamic Load Rating | 15600 lbf |
| Cage Type | Metal |
| Origin | Single Row Radial |
| Ball Material | Steel |
| Series | 62 |
| Enclosure | Single Shield |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 14700 lbf |
| icNumber | 7698847 |
| O.D. | 125 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Pre Lubricant | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. Type | Straight |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Limiting Speed - Grease | 4100 rpm |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Radial |
| Contact Angle | 0° |
| Weight | 2.729 LB |
| EAN or UPC | 97741005326 |

