- 85 mm ID x 150 mm OD x 28 mm Wide
- Double Shielded
- No Snap Ring
- Single Row Radial Steel Bearing
applications
- Used in applications with heavy radial loads or a combination of radial and thrust loads where the radial load is predominant
features
- Maximum radial load-carrying capacity
- Type and material available is a two-piece, pressed steel, ball riding, stayrod cage
- Single-row maximum capacity filling-notch bearings
caution
- Not to be used where only thrust loads are present
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Material | Metal |
| Series | 62 |
| Limiting Speed - Oil | 4300 rpm |
| Bearing Type | Radial |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Width | 28.000 mm |
| Fillet Radius | 2 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Round Bore |
| Inner Ring Width | 28 mm |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 150 mm |
| icNumber | 7697939 |
| Static Load Rating [Max] | 20900 lbf |
| Cage Type | Metal |
| Outer Ring Width | 28 mm |
| Origin | Single Row Radial |
| Preload Level | None |
| Limiting Speed - Grease | 3500 rpm |
| Contact Angle | 0° |
| Temperature Range [Min] | -22 °F |
| O.D. Type | Straight |
| Dynamic Load Rating | 19800 lbf |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| I.D. | 85 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Enclosure | Double Shielded |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Material | Steel |
| Weight | 4.132 LB |
| EAN or UPC | 97741005845 |

