- 95 mm ID x 170 mm OD x 32 mm Wide
- Open
- No Snap Ring
- Single Row Radial Steel Bearing
applications
- Used in applications with heavy radial loads or a combination of radial and thrust loads where the radial load is predominant
features
- Maximum radial load-carrying capacity
- Ability to carry heavy combined radial and thrust loads
- Designated as the notched type because it has a filling notch on one side of the inner and outer rings
- Normally furnished with ABMA CO radial clearance
- Type and material available is a two-piece, pressed steel, ball riding, stayrod cage
- Single-row maximum capacity filling-notch bearings
caution
- Do not exceed maximum primary pressure rating, as product could rupture and cause injury
- Do not connect regulator to bottled gas
| Temperature Range [Max] | 450 °F |
| Locking Device | No Locking Device |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Type | Radial |
| Ball Material | Steel |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 25000 lbf |
| Cage Material | Steel |
| Seal Material | None |
| icNumber | 7698861 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inner Ring Width | 32 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Static Load Rating [Max] | 26500 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| I.D. | 95 mm |
| Outer Ring Width | 32 mm |
| Origin | Single Row Radial |
| Cage Type | Metal |
| Contact Angle | 0° |
| Fillet Radius | 2 mm |
| Width | 32.000 mm |
| Limiting Speed - Oil | 3800 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed - Grease | 3100 rpm |
| O.D. | 170 mm |
| Preload Level | None |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Type | Unsealed |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Enclosure | Open |
| Weight | 6.173 LB |
| EAN or UPC | 97741006088 |

