- 100 mm ID x 180 mm OD x 34 mm Wide
- Open
- No Snap Ring
- Single Row Radial Steel Bearing
applications
- Used in applications with heavy radial loads or a combination of radial and thrust loads where the radial load is predominant
features
- Maximum radial load-carrying capacity
- Type and material available is a two-piece, pressed steel, ball riding, stayrod cage
- Single-row maximum capacity filling-notch bearings
caution
- Not to be used where only thrust loads are present
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Radial |
| Limiting Speed - Oil | 3400 rpm |
| Contact Angle | 0° |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Material | None |
| Origin | Single Row Radial |
| Ball Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| No. in Set | Single Bearing |
| Enclosure | Open |
| Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| I.D. | 100 mm |
| icNumber | 7698862 |
| Limiting Speed - Grease | 2800 rpm |
| Dynamic Load Rating | 28600 lbf |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Static Load Rating [Max] | 30100 lbf |
| Fillet Radius | 2 mm |
| Outer Ring Width | 34 mm |
| O.D. | 180 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Temperature Range [Max] | 450 °F |
| Cage Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inner Ring Width | 34 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Width | 34.000 mm |
| Cage Type | Metal |
| Weight | 7.6 LB |
| EAN or UPC | 97741006170 |

