- Deep Groove Bearing Type
- 30 mm Inside Diameter
- 72 mm Outside Diameter
- 19 mm Width
| Seal Material | Tinplate |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed - Oil | 13200 rpm |
| I.D. | 30 mm |
| Seal Type | Non-Contacting Seal |
| Lubricant | Grease |
| Enclosure | Double Shielded |
| O.D. | 72 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision Level | ABEC 1 (ISO Class Normal) |
| Outer Ring Width | 0.75 in, 19 mm |
| Limiting Speed - Grease | 10800 rpm |
| Bearing Type | Deep Groove |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Width | 0.75 in, 19 mm |
| Dynamic Load Rating | 6650 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 3600 lbf |
| Inner Ring Width | 0.75 in, 19 mm |
| Series | 63 |
| Fillet Radius | 1 mm |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Material | Hybrid |
| Inch/Metric | Metric |
| Weight | 0.811 LB |
| EAN or UPC | 97741128414 |

