- Deep Groove Bearing Type
- 35 mm Inside Diameter
- 80 mm Outside Diameter
- 21 mm Width
| Width | 0.83 in, 21 mm |
| Lubricant | Grease |
| Static Load Rating [Max] | 4270 lbf |
| Inner Ring Width | 0.83 in, 21 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Outer Ring Width | 0.83 in, 21 mm |
| Seal Type | Non-Contacting Seal |
| O.D. | 80 mm |
| Cage Material | Bearing Steel |
| I.D. | 35 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Material | Hybrid |
| Fillet Radius | 1.5 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Enclosure | Double Shielded |
| Seal Material | Tinplate |
| Precision Level | ABEC 1 (ISO Class Normal) |
| Dynamic Load Rating | 7890 lbf |
| Limiting Speed - Oil | 12000 rpm |
| Series | 63 |
| Limiting Speed - Grease | 10200 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 1.047 LB |
| EAN or UPC | 97741127004 |

