- Deep Groove Bearing Type
- 40 mm Inside Diameter
- 90 mm Outside Diameter
- 23 mm Width
| Width | 0.91 in, 23 mm |
| O.D. | 3.54 in, 90 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Fillet Radius | 1.5 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Type | Non-Contacting Seal |
| Lubricant | Grease |
| Inner Ring Width | 0.91 in, 23 mm |
| Static Load Rating [Max] | 5400 lbf |
| Dynamic Load Rating | 9510 lbf |
| Enclosure | Shield On Both Sides |
| I.D. | 1.57 in, 40 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Outer Ring Width | 0.91 in, 23 mm |
| Precision Level | ABEC 1 (ISO Class Normal) |
| Bore Type | Cylindrical |
| Seal Material | Tinplate |
| Limiting Speed - Oil | 10800 rpm |
| Series | 63 |
| Weight | 1.389 LB |
| EAN or UPC | 97741123532 |

