- 45 mm ID x 100 mm OD x 25 mm Wide
- Single Shield
- No Snap Ring
- Single Row Radial Steel Bearing
applications
- Used with very heavy radial loads, or a combination of radial and thrust loads where the radial load is predominant
features
- Consists of single-row maximum capacity filling-notch bearings with bores ranging from 17 mm to 110 mm 102182313
- 1
- Maximum radial load-carrying capacity
- Type and material available is a two-piece, pressed steel, ball riding, stayrod cage
caution
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
- Polycarbonate bowls, being transparent and tough, are ideal for use with filters and lubricators. They are suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Cage Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Preload Level | None |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Origin | Single Row Radial |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed - Grease | 5700 rpm |
| Material | Steel |
| O.D. | 100 mm |
| Contact Angle | 0° |
| icNumber | 7697272 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Width | 25.000 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Dynamic Load Rating | 13400 lbf |
| O.D. Type | Straight |
| Inner Ring Width | 25 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Fillet Radius | 1.5 mm |
| Seal Material | Metal |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Radial |
| Static Load Rating [Max] | 10500 lbf |
| Limiting Speed - Oil | 7000 rpm |
| Pre Lubricant | None |
| I.D. | 45 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bore Type | Round Bore |
| Series | 63 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Type | Metal |
| Enclosure | Single Shield |
| Weight | 2.046 LB |
| EAN or UPC | 97741007856 |

