- Deep Groove Bearing Type
- 60 mm Inside Diameter
- 130 mm Outside Diameter
- 31 mm Width
| Lubricant | Grease |
| Rows of Balls | Single |
| Dynamic Load Rating | 19150 lbf |
| Series | 63 |
| Limiting Speed - Oil | 7200 rpm |
| O.D. | 130 mm |
| Enclosure | Double Shielded |
| Fillet Radius | 2 mm |
| Outer Ring Width | 1.22 in, 31 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Hybrid |
| Limiting Speed - Grease | 6000 rpm |
| Inch/Metric | Metric |
| Inner Ring Width | 1.22 in, 31 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| I.D. | 60 mm |
| Width | 1.22 in, 31 mm |
| Seal Type | Non-Contacting Seal |
| Precision Level | ABEC 1 (ISO Class Normal) |
| Seal Material | Tinplate |
| Static Load Rating [Max] | 11690 lbf |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Weight | 3.818 LB |
| EAN or UPC | 97741096669 |

