- Deep Groove Bearing Type
- 65 mm Inside Diameter
- 140 mm Outside Diameter
- 33 mm Width
| Seal Type | Non-Contacting Seal |
| Material | Hybrid |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Width | 1.3 in, 33 mm |
| Enclosure | Double Shielded |
| Outer Ring Width | 1.3 in, 33 mm |
| Lubricant | Grease |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Round Bore |
| Static Load Rating [Max] | 13490 lbf |
| Limiting Speed - Oil | 6800 rpm |
| Inch/Metric | Metric |
| Limiting Speed - Grease | 5700 rpm |
| Seal Material | Tinplate |
| Series | 63 |
| Dynamic Load Rating | 21920 lbf |
| I.D. | 65 mm |
| O.D. | 140 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Fillet Radius | 2 mm |
| Precision Level | ABEC 1 (ISO Class Normal) |
| Inner Ring Width | 1.3 in, 33 mm |
| Weight | 4.855 LB |
| EAN or UPC | 97741095396 |

