- 80 mm ID x 170 mm OD x 39 mm Wide
- Double Shielded
- No Snap Ring
- Single Row Radial Steel Bearing
applications
- Used with very heavy radial loads, or a combination of radial and thrust loads where the radial load is predominant
features
- Consists of single-row maximum capacity filling-notch bearings with bores ranging from 17 mm to 110 mm
- Maximum radial load-carrying capacity
- Type and material available is a two-piece, pressed steel, ball riding, stayrod cage
caution
- Not to be used where only thrust loads are present
| Seal Type | Non-Contacting Seal |
| Outer Ring Width | 1.54 in, 39 mm |
| Static Load Rating [Max] | 29000 lbf |
| Series | 63 |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 3.15 in, 80 mm |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Enclosure | Shield On Both Sides |
| Preload Level | None |
| Seal Material | Tinplate |
| Temperature Range [Min] | -22 °F |
| Lubricant | Grease |
| Inner Ring Width | 1.54 in, 39 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Cylindrical |
| icNumber | 7697942 |
| Material | Bearing Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Fillet Radius | 2 mm |
| Width | 1.54 in, 39 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| O.D. | 6.69 in, 170 mm |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Dynamic Load Rating | 31000 lbf |
| Limiting Speed - Grease | 3300 rpm |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Origin | Single Row Radial |
| Contact Angle | 0° |
| Weight | 8.814 LB |
| EAN or UPC | 97741009225 |

