- Single Row Dynamometer Bearing, 80 mm ID x 170 mm OD x 39 mm Wide, Open, Medium Precision (ABEC 5), Phenolic Cage, Special Internal Clearance, 15° Contact Angle, Maximum Capacity
description
- These bearings were developed to minimize operating temperatures, noise and vibration in dynamometer applications. To achieve best results, the value of eccentricity marked on the inner ring face should be aligned 180° opposite the high point of eccentricity measured at the shaft journal.
features
- ABEC 5 inner ring tolerance
- Inner ring eccentricity value marked on inner ring face at the location of maximum lateral runout
- Special internal radial clearance
- Special E grade balls
- High speed
- Lightweight
- Inner ring land-guided phenolic separators
| Cage Type | Phenolic |
| Flush Ground | No |
| icNumber | 7704189 |
| Static Load Rating | 129 kN |
| Precision Level | Medium Precision (ABEC 5) |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Inner Ring Width | 1.54 in, 39 mm |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 15 Degree |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Origin | Single Row Radial |
| Fillet Radius | 2 mm |
| Precision | Medium |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Type | Unsealed |
| No. in Set | Single Bearing |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Inch/Metric | Metric |
| Static Load Rating [Max] | 29000 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Outer Ring Width | 1.54 in, 39 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Material | Bearing Steel |
| O.D. | 6.69 in, 170 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Special Radial Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| Enclosure | Open |
| Preload Level | None |
| Width | 1.54 in, 39 mm |
| Cage Material | Phenolic |
| Limiting Speed - Oil | 4500 rpm |
| I.D. | 3.15 in, 80 mm |
| Dynamic Load Rating | 159 kN |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Seal Material | None |
| Series | 300RDM |
| Weight | 8.8 LB |
| EAN or UPC | 97741009256 |

