- Deep Groove Bearing Type
- 80 mm Inside Diameter
- 170 mm Outside Diameter
- 39 mm Width
| Inner Ring Width | 1.54 in, 39 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Material | Hybrid |
| Dynamic Load Rating | 29230 lbf |
| Width | 1.54 in, 39 mm |
| Precision Level | ABEC 1 (ISO Class Normal) |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Fillet Radius | 2 mm |
| I.D. | 80 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Lubricant | Grease |
| Enclosure | Double Shielded |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Series | 63 |
| Seal Type | Non-Contacting Seal |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Metric |
| O.D. | 170 mm |
| Static Load Rating [Max] | 19450 lbf |
| Seal Material | Tinplate |
| Outer Ring Width | 1.54 in, 39 mm |
| Limiting Speed - Oil | 5400 rpm |
| Weight | 8.761 LB |
| EAN or UPC | 97741096690 |

