- Single Row Dynamometer Bearing, 90 mm ID x 190 mm OD x 43 mm Wide, Open, Medium Precision (ABEC 5), Phenolic Cage, Special Internal Clearance, 15° Contact Angle, Maximum Capacity
description
- These bearings were developed to minimize operating temperatures, noise and vibration in dynamometer applications. To achieve best results, the value of eccentricity marked on the inner ring face should be aligned 180° opposite the high point of eccentricity measured at the shaft journal.
features
- ABEC 5 inner ring tolerance
- Inner ring eccentricity value marked on inner ring face at the location of maximum lateral runout
- Special internal radial clearance
- Special E grade balls
- High speed
- Lightweight
- Inner ring land-guided phenolic separators
| Precision | Medium |
| Width | 43.000 mm |
| O.D. | 190 mm |
| Seal Material | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inner Ring Width | 43 mm |
| I.D. | 90 mm |
| Static Load Rating [Max] | 36000 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Special Radial Clearance |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. Type | Straight |
| Locking Device | No Locking Device |
| Series | 300RDM |
| Dynamic Load Rating | 41800 lbf |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Material | Phenolic |
| Flush Ground | No |
| Fillet Radius | 2.5 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Enclosure | Open |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Medium Precision (ABEC 5) |
| Bore Type | Round Bore |
| Outer Ring Width | 43 mm |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Material | Steel |
| Cage Type | Phenolic |
| Seal Type | Unsealed |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Static Load Rating | 160 kN |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| icNumber | 7704190 |
| Contact Angle | 15° |
| Bearing Type | Dynamometer |
| Weight | 11.682 LB |
| EAN or UPC | 97741009416 |

