description
- These bearings were developed to minimize operating temperatures, noise and vibration in dynamometer applications. To achieve best results, the value of eccentricity marked on the inner ring face should be aligned 180° opposite the high point of eccentricity measured at the shaft journal.
features
- ABEC 5 inner ring tolerance
- Inner ring eccentricity value marked on inner ring face at the location of maximum lateral runout
- Special internal radial clearance
- Special E grade balls
- High speed
- Lightweight
- Inner ring land-guided phenolic separators
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision Level | Medium Precision (ABEC 5) |
| Bore Type | Cylindrical |
| Dynamic Load Rating | 212 kN |
| Series | 300RDM |
| Seal Material | None |
| Ball Material | Steel |
| I.D. | 3.94 in, 100 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Enclosure | Open |
| Preload Level | None |
| Inch/Metric | Metric |
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 15 Degree |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating | 200 kN |
| O.D. | 8.46 in, 215 mm |
| Flush Ground | No |
| Radial Internal Clearance Specification | Special Radial Clearance |
| Material | Bearing Steel |
| Cage Material | Phenolic |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Outer Ring Width | 1.85 in, 47 mm |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Seal Type | Unsealed |
| Inner Ring Width | 1.85 in, 47 mm |
| Width | 1.85 in, 47 mm |
| Weight | 16.965 LB |
| EAN or UPC | 97741009577 |

