- Deep Groove Bearing
- 5.12 in Inner Diameter
- 11.02 in Outer Diameter
- 2.28 in Width
- Bearing Steel Material
| I.D. | 130 mm |
| Outer Ring Width | 2.28 in, 58 mm |
| Limiting Speed - Grease | 2600 rpm |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Hybrid |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 47700 lbf |
| Series | 63 |
| Limiting Speed - Oil | 3400 rpm |
| Width | 2.28 in, 58 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Precision Level | ABEC 3 (ISO Class Normal) |
| O.D. | 280 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Cage Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 50090 lbf |
| Fillet Radius | 4 mm |
| Inner Ring Width | 2.28 in, 58 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 38.0 LB |
| EAN or UPC | 97741130141 |

