- 90 mm ID x 225 mm OD x 54 mm Wide
- Single Shield
- No Snap Ring
- Single Row Radial Steel Bearing
applications
- Used with exremely heavy radial loads, or a combination of radial load is predominant
features
- Maximum radial load-carrying capacity
- Ability to carry heavy combined radial and thrust loads
- Designated as the notched type because it has a filling notch on one side of the inner and outer rings
- Normally furnished with ABMA CO radial clearance
- Type and material available is a two-piece, pressed steel, ball riding, stayrod cage
- Single-row maximum capacity fillig-notch bearings with bores ranging from 17 mm to 100 mm
caution
- Drives requiring high Overload Service Factors may need heavy-duty web type sheaves
| No. in Set | Single Bearing |
| Rows of Balls | Single |
| Locking Device | No Locking Device |
| Dynamic Load Rating | 44500 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 47700 lbf |
| Precision | Standard |
| Inner Ring Width | 54 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| icNumber | 7702525 |
| Series | 64 |
| O.D. | 225 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 3000 rpm |
| Seal Material | Metal |
| Bearing Type | Radial |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Enclosure | Single Shield |
| I.D. | 90 mm |
| Limiting Speed - Grease | 2500 rpm |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. Type | Straight |
| Temperature Range [Min] | -22 °F |
| Origin | Single Row Radial |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Fillet Radius | 3 mm |
| Width | 54.000 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Preload Level | None |
| Cage Material | Steel |
| Outer Ring Width | 54 mm |
| Weight | 23.0 LB |
| EAN or UPC | 97741010597 |

