- Unmounted, Angular Contact Bearing
- 0.72 in Inner Diameter
- 1.47 in Outer Diameter
- 0.75 in Width
- Bearing Steel Material
| Inner Ring Width | 0.34 in, 8.73 mm |
| Outer Ring Width | 0.75 in, 19.05 mm |
| Inch/Metric | Inch |
| O.D. | 1.47 in, 37.31 mm |
| Width | 0.75 in, 19.05 mm |
| Flush Ground | No |
| Bore Type | Cylindrical |
| I.D. | 0.72 in, 18.26 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Preload Level | C3 Axial Clearance |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Weight | 0.17 LB |
| EAN or UPC | 97741010603 |

