- 50 mm ID x 130 mm OD x 2 5/16" Wide
- Open
- No Snap Ring
- Standard Capacity
- Double Row Ball Bearing
applications
- Used with heavy radial loads, two-directional thrust loads or a combination of both
features
- Double-row ball bearings have contact angles that converge outside the bearing, thereby increasing resistance to misalignment
- No filling notches
- Fully meets the requirements of American Petroleum Institute Specification 610
- Both the inner and outer rings have closure grooves
- One-piece, heat-treated steel for maximum retention
- snapped into place after the full quota of balls has been introduced between the inner and outer ring
| Bearing Type | Angular Contact |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 3600 rpm |
| Cage Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inner Ring Width | 2 5/16 in |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. Type | Straight |
| Width | 58.738 mm |
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| icNumber | 7697321 |
| Static Load Rating | 102 kN |
| Rows of Balls | Double |
| Flush Ground | No |
| I.D. | 50 mm |
| Series | 5300C |
| Static Load Rating [Max] | 23000 lbf |
| Capacity | Standard Capacity |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| No. in Set | Single Bearing |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| O.D. | 130 mm |
| Outer Ring Width | 2 5/16 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Type | Metal |
| Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Preload Level | None |
| Contact Angle | 24° |
| Dynamic Load Rating | 32200 lbf |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 4800 rpm |
| Fillet Radius | 2 mm |
| Weight | 8.629 LB |
| EAN or UPC | 97741016063 |

