| Material | Bearing Steel |
| Inch/Metric | Metric |
| Outer Ring Width | 1.18 in, 30 mm |
| Flush Ground | Yes |
| Width | 1.18 in, 30 mm |
| Static Load Rating | 118 kN |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Preload Level | Light |
| O.D. Type | Cylindrical |
| I.D. | 3.54 in, 90 mm |
| Series | 7200 |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Dynamic Load Rating | 117 kN |
| Inner Ring Width | 1.18 in, 30 mm |
| O.D. | 6.3 in, 160 mm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Contact Angle | 29° |
| Weight | 5.2 LB |
| EAN or UPC | 97741016896 |

