- Unmounted, Angular Contact Bearing
- 0.59 in Inner Diameter
- 1.65 in Outer Diameter
- 0.51 in Width
- Bearing Steel Material
| Width | 0.51 in, 13 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Bore Type | Cylindrical |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Flush Ground | No |
| Inner Ring Width | 0.51 in, 13 mm |
| Outer Ring Width | 0.51 in, 13 mm |
| Contact Angle | 29 Degree |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| icNumber | 84003 |
| O.D. | 1.65 in, 42 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Dynamic Load Rating | 13.5 kN |
| I.D. | 0.59 in, 15 mm |
| Static Load Rating | 7.1 kN |
| Series | 7300 |
| Weight | 0.206 LB |
| EAN or UPC | 97741017183 |

