- Wide Inner Ring Bearing, 40 mm ID x 80 mm OD x 0.945" Wide, One Seal, One Shield (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Normal Clearance (C0)
| Fillet Radius | 0.04 in |
| Preload Level | None |
| Seal Type | Contact Seals |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Material | Steel |
| icNumber | 7701338 |
| Origin | Wide Inner Ring |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 6540 lbf |
| Bearing Type | Radial |
| Seal Material | Rubber |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Single Seal, Single Shield |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| Cage Type | Metal |
| Temperature Range [Min] | -22 °F |
| Capacity | Standard Capacity |
| Lubricant | Polyurea Base |
| O.D. Type | Straight |
| O.D. | 80 mm |
| Limiting Speed | 5000 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| No. in Set | Single Bearing |
| I.D. | 40 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 0° |
| Precision | Standard |
| Width | 24.003 mm |
| Static Load Rating [Max] | 4050 lbf |
| Inner Ring Width | 0.945 in |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Cage Material | Steel |
| Weight | 1.0 LB |
| EAN or UPC | 97741019354 |

