- Single Row Angular Contact Bearing, 90 mm ID x 160 mm OD x 60 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Brass / Bronze Cage, Normal Clearance (C0), 40° Contact Angle, Duplex (2) Set
description
- The 97000U Series consists of a matched set of 9000UDT and 7000DT flush ground bearings having a 29" contact angle. The 97000H Series consists of a matched set of 9000HDT (split outer ring) and 7000DT flush ground bearings.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Width | 2.36 in, 60 mm |
| Limiting Speed - Grease | 2900 rpm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| No. in Set | Duplex Set |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Static Load Rating [Max] | 53100 lbf |
| O.D. | 6.3 in, 160 mm |
| Cage Type | Metal |
| Contact Angle | 29 Degree |
| Fillet Radius | 2 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Seal Material | None |
| Series | 97200 |
| Seal Type | Unsealed |
| Material | Bearing Steel |
| Bore Type | Cylindrical |
| Ball Material | Steel |
| Flush Ground | Yes |
| icNumber | 7702942 |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Cage Material | Brass |
| Enclosure | Open |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Inner Ring Width | 2.36 in, 60 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Capacity | Standard Capacity |
| Inch/Metric | Metric |
| Rows of Balls | Single |
| Temperature Range [Max] | 450 °F |
| Outer Ring Width | 2.36 in, 60 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision | Standard |
| Static Load Rating | 236 kN |
| Limiting Speed - Oil | 3800 rpm |
| Dynamic Load Rating | 190 kN |
| I.D. | 3.54 in, 90 mm |
| Weight | 12.048 LB |
| EAN or UPC | 97741038812 |

