- Special Bore
- 1.0010 in Inside Diameter
- 2.4409 in Outside Diameter
- Bearing Steel
| Material | Bearing Steel |
| Lubricant | Grease |
| I.D. | 1.0010 in, 50 mm |
| Temperature Range [Min] | -20 °F |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Seal Type | Contacting Seal |
| Seal Material | Nitrile Rubber (NBR) |
| Temperature Range [Max] | 300 °F |
| Outer Ring Width | 0.6299 in, 16 mm |
| Series | Hex Bore |
| Inner Ring Width | 1.06 in, 26.924 mm |
| Bore Type | Special |
| O.D. | 2.4409 in, 62 mm |
| Weight | 0.64 LB |
| EAN or UPC | 12001067966402 |

