- 0.8750 in Inside Diameter
- Cylindrical Bore
- Standard Duty
- Set Screw Locking
| Material | Bearing Steel |
| Inner Ring Width | 1.063 in, 27 mm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| I.D. | 0.875 in |
| Outer Ring Width | 0.591 in, 15 mm |
| Duty | Standard-Duty |
| Bore Type | Round Bore |
| Series | FHS |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Weight | 0.35 LB |
| EAN or UPC | 12001069765478 |

