- 1.3750 in Inside Diameter
- Cylindrical Bore
- Standard Duty
- Set Screw Locking
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 1.375 in |
| Inner Ring Width | 1.26 in, 32 mm |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Outer Ring Width | 0.748 in, 19 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Duty | Standard-Duty |
| Series | FHS |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Weight | 0.95 LB |
| EAN or UPC | 12001069764860 |

