- 2.0000 in Inside Diameter
- Cylindrical Bore
- Standard Duty
- Set Screw Locking
| I.D. | 2.000 in |
| Material | Bearing Steel |
| Inner Ring Width | 1.807 in, 45.9 mm |
| Outer Ring Width | 0.984 in, 25 mm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Bore Type | Round Bore |
| Duty | Standard-Duty |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Series | FHS |
| Weight | 2.403 LB |
| EAN or UPC | 12001069912742 |

