- 1.6875 in Inside Diameter
- Cylindrical Bore
- Standard Duty
- Set Screw Locking
| Bore Type | Cylindrical |
| Series | SER |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Outer Ring Width | 1.094 in, 27.8 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Rolling Element | Ball |
| I.D. | 1.6875 in, 42.863 mm |
| Inner Ring Width | 1.937 in, 49.2 mm |
| Weight | 2.31 LB |
| EAN or UPC | 12001069731886 |

